02.08.2020r

18 NIEDZIELA ZWYKŁA

Pokarm dla ducha, ks. Edward Staniek

To nie byli nędzarze bez pieniędzy, to nie byli ludzie z marginesu. To byli słuchacze, którzy tak wysoko cenili słowo Jezusa, że zapomnieli o jedzeniu. Ważniejsza dla nich była Jego mądrość niż chleb. Ale uczniowie myśleli o ich pustych żołądkach. Poprosili Mistrza o rozesłanie zgromadzonych, by poszukali żywności.

Jezus postanowił ich nakarmić nie tylko mądrością, ale chlebem i dobrą rybą. Uczynił to swoją mocą. Rozmnożył to, co mieli, a mieli mało. Pięć chlebów i dwie ryby. Głodnych było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.

Jakże ważne jest dostrzeżenie i utrzymanie harmonii w trosce o pokarm dla ciała i ducha. Duch rośnie, karmiąc się mądrością. Słowo Boga stanowi dla niego pokarm podstawowy. Bez niego szybko przychodzi anemia i to życie obumiera. Duchowa uczta nad jeziorem Genezaret trwała wiele godzin. Kolacja, jedzona z wielkim apetytem, może godzinę...

Tylko człowiek, który sam ceni pokarm dla ducha, zabiega o to, by i inni byli nim nasyceni. Miłosierdzie łączy się z zaspokajaniem głodu. Jeśli ograniczy się wyłącznie do pokarmu ciała, niewiele ma wspólnego z ewangelicznym miłosierdziem. Jest tylko jego iluzją. W Ewangelii każda kromka chleba podana głodnemu jako nieodzowny dodatek winna mieć kęs pokarmu duchowego. Głodny czeka na niego nawet wówczas, gdy głośno wyznaje swój ateizm i wrogie nastawienie do Kościoła. On czeka na uśmiech życzliwości, na dobre słowo, na dostrzeżenie głodu jego ciała i ducha, na modlitwę.

Iz 55, 1-3a Pokarm dla biednych

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

To mówi Pan Bóg:
«Wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody, przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy. Kupujcie i spożywajcie, dalejże, kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia za wino i mleko.
Czemu wydajecie pieniądze na to, co nie jest chlebem? I wa­szą pracę na to, co nie nasyci? Słuchajcie mnie, a jeść będziecie przysmaki i dusza wasza zakosztuje tłustych potraw.
Nakłońcie wasze ucho i przyjdźcie do mnie, posłuchajcie mnie, a dusza wasza żyć będzie».Oto Słowo Boże.

POSŁUCHAJ


Rz 8, 35. 37-39 Żadne stworzenie nie odłączy nas od miłości Boga

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:
Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?
Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani potęgi, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. Oto Słowo Boże.

 POSŁUCHAJ 


Mt 14, 13-21 Cudowne rozmnożenie chleba

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Gdy Jezus usłyszał o śmierci Jana Chrzciciela, oddalił się stamtąd w łodzi na miejsce pustynne, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych.
A gdy nastał wieczór, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce tu jest puste i pora już spóźniona. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności».
Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść».
Odpowiedzieli Mu: «Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb».
On rzekł: «Przynieście mi je tutaj».
Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości i zebrano z tego, co pozostało, dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.Oto Słowo Pańskie.

POSŁUCHAJ


2 sierpnia

"Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb." Mt 14, 17

Nasze zawierzenie Jezusowi jest weryfikowane przez codzienność. Z łatwością, w chwilach uniesień, składamy modlitewne deklaracje i wypowiadamy wzniosłe słowa, ale kiedy stajemy wobec problemu, który nas przerasta, okazuje się, ze jesteśmy bezradni, jak apostołowie z dzisiejszej Ewangelii. Przecież doświadczyli już mocy Jezusa, a mimo to pragną rozwiązać pojawiającą się trudność w oparciu tylko o ludzkie środki i kalkulacje. Zaufaniem do Jezusa trzeba żyć, a nie tylko o nim pięknie mówić. Codzienność przynosi nam wiele okazji, żeby "Jezu ufam Tobie" stało się "chlebem powszednim" mojej drogi wiary.

POSŁUCHAJ  


   źródło:

http://www.biblijni.pl/

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

18 NIEDZIELA ZWYKŁA

02.08.2020r

1. W wakacje w niedziele nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Msza św. o charakterze niedzielnym w sobotę o godz. 19.00. Msza św. w Cieszynie o godz. 10.15 a w Bobrowie o godz. 13.00.

2. W środę o 17.45 nabożeństwo do Matki Bożej NP. Po Mszy św. spotkanie modlitewno-formacyjne Wspólnoty OwDŚ otwarte dla wszystkich chętnych.

3. W czwartek adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie od godziny 17.00. O godz. 17.45 nabożeństwo do św. Jadwigi Królowej naszej patronki oraz o powołania kapłańskie z racji I  czwartku miesiąca.

4. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Okazja do sakramentu pokuty i pojednania od godziny 16.30. W I piątek miesiąca także zapraszamy na adorację Pana Jezusa od godz. 17.00.

5. Zachęcamy do czytania „Gościa Niedzielnego”.

Na nowy tydzień  życzymy nadziei i ufności Bożej Opatrzności oraz wstawiennictwa św. Jadwigi Królowej i św. Andrzeja  Boboli. Szczególne życzenia dla solenizantów i jubilatów. Serdeczne Bóg zapłać za wszelką życzliwość i składane ofiary na prace w kościele.

 

                                                                     Duszpasterze


 Serdecznie zapraszamy młodzież męską szkół średnich i wyższych na wakacyjny weekend powołaniowy, który odbędzie się od 31 lipca do 2 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Czas ten poświęcony będzie na pogłębienie wiary i relacji z Bogiem oraz refleksję nad swoim powołaniem. Koszt pobytu wynosi 40 zł.

Wszelkie informacje i zapisy: kl. Rafał, nr tel. 724178649

Pozdrawiam serdecznie, ks. Piotr Skiba


Nasze diecezjalne seminarium duchowne zaprasza młodych, którzy myślą o kapłaństwie, do przeżycia tzw. roku propedeutycznego. W Domu św. Jana Pawła II w Szczecinku, przez 9 miesięcy, razem z kapłanami i innymi młodymi ludźmi, można pogłębić swoją wiarę oraz rozeznać lepiej swoje powołanie.

Kandydatów przyjmujemy już od 1 czerwca br. Szczegóły na stronie seminarium duchownego w Koszalinie.

Prosimy też o zwrócenie uwagi na dwa filmiki powołaniowe:

http://www.wsdkoszalin.eu/article-250

http://www.wsdkoszalin.eu/article-246

Ks. Jarosław Kwiecień

Rektor


 

Szczęść Boże,

sytuacja epidemiczna ograniczyła wiele działalności i inicjatyw wakacyjnych, jednak serdecznie prosimy o przekazanie informacji o następujących wydarzeniach:

1. III turnus kursu ceremoniarza parafialnego 

W dniach 7-9 sierpnia 2020r. w Ośrodku Charytatywnym w Kołobrzegu - Podczelu (ul. Ostrobramska 1) odbędzie się trzeci, ostatni turnus kursu ceremoniarza parafialnego (przerwanego przez epidemię). Kurs zakończy się w niedzielę błogosławieństwem ceremoniarzy. Prosimy o przekazanie tej informacji wszystkim kandydatom, którzy rozpoczęli kurs. Koszt: 50 zł. Należy zabrać ze sobą śpiwór. Przyjazd do Podczela planowany jest w piątek (7 sierpnia) na godz. 15.00.    


 Zapraszamy na WYSTAWĘ: «Karol Wojtyła. Narodziny.» Wystawa plenerowa na Górze Chełmskiej w Koszalinie związana jest z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II

Zapraszamy codziennie w godz. 10:00 - 17:00 
Wystawa udostępniona jest bezpłatnie do czerwca 2021 r. 

(Prosimy o zachowanie aktualnych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią, w tym dystansu społecznego lub noszenie maseczek).....więcej


zr.jpgINTENCJE DLA ŻYWEGO RÓŻAŃCA W DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ 2020/2021......otwórz


Kochani , podajemy nr konta naszego Parafialnego Caritas, jeśli ktoś z Państwa, chciałby złożyć jakąkolwiek darowiznę na cele statutowe Caritasu, bylibyśmy bardzo wdzięczni. Z góry składamy serdeczne Bóg zapłać

konto nr: 09 1020 2847 0000 1302 0037 7085


 

Wraz z Pasterzem naszej Diecezji Bp Edwardem, z wielką troską o młodych całego Koszalina ale i całej naszej diecezji, serdecznie zapraszamy co miesiąc na czuwanie: „Młodzi w Duchu”. Startujemy 16 Października w dzień, w którym 40 lat temu cały świat usłyszał o wyborze Polaka kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Chcemy spotykać się w kościele pw. Ducha Świetego w Koszalinie, w którym modlił się i odprawiał Eucharystie Święty Jan Paweł II. Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich młodych na spotkanie i tu nie chodzi o wiek ale przede wszystkim o młodość ducha. Wiec jak się czujesz młody duchem to czekamy na Ciebie!!! Każde spotkanie rozpoczynamy o godz 19:30 a będziemy kończyć Apelem Jasnogórskim o godz 21:00.

 

Wielkie serdeczne Bóg zapłać za ogłoszenie i zaproszenie i już za obecność!

Ks. Piotr Kozłowski


UWAGA

W naszej diecezji posługuje trzech księży egzorcystów. W Pile w parafii pw. św. Rodziny egzorcystą jest ks. Andrzej Finc (nr telefonu do parafii 673 516 775). W Koszalinie posługują ks. Krzysztof Witwicki i ks. Radosław Siwiński. Można spotkać się z nimi w Domu Miłosierdzia Bożego. Przyjmują w każdy czwartek od godz. 9.00 do godz. 18.00 (nr telefonu do DMB 660 539 514).    

ks. Radosław Siwiński

koordynator dzieła nowej ewangelizacji w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia

http://dommilosierdzia.pl

tel. 664 485 201


  IMPREZY i PIELGRZYMKI

 
 

 

Kościół pw. św. Jadwigi Królowej

INTENCJE MSZY ŚW. 03/08/2020r. – 09/08/2020r.

 "Świętą i pobożną jest rzeczą modlić się za zmarłych, aby byli od grzechu uwolnieni"

(por. 2Mch 12,44-45)

03/08/2020     poniedziałek

18:00  ++ Józefę (24r.ś) i zm. z Rodziny Ciąpałów.

04/08/2020     wtorek

18:00 W intencji Katarzyny i Grzegorza z ok. 15 rocznicy małżeństwa.

05/08/2020     środa

18:00 W intencji Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

06/08/2020     czwartek

18:00 + Stefan Bednarek (7r.ś).

07/08/2020      piątek

18:00 Ku czci Boga Ojca- za Ojczyznę.

08/08/2020      sobota

19:00 ++ Amalia, Anna, Alina i Krystyna Wojtunik.

09/08/2020       niedziela

07:30  ++ Józef i zmarłych z Rodziny. 

09:00  O Boże błog.dla Mateusza w 18ur.,Reginy w 73ur.,Agnieszki w 47ur.

11:30 ++ Krzysztof Śmieszko (1r.ś), Jan Sobczak (5r.ś).

 

 Modlimy się za naszych bliskich , którzy w tym tygodniu obchodzą rocznicę śmierci.

 

Ojcze nasz .., Zdrowaś Maryjo… , Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …..

Kościół Filialny Bobrowo, p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

 

 


 

 

 

 

 

Wielkanoc 2015

 

RÓŻNE FOTKI KRONIKA