16.05.2019r Uroczystości ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem miasta Złocieniec.

Złocieniec od czwartku 16.05.2019r  ma swojego patrona, to święty Andrzej Bobola. Stolica Apostolska wyraziła na to zgodę przychylając się do prośby mieszkańców i kapłanów miasta oraz biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - Edwarda Dajczaka. Podczas uroczystości mieszkańcy i kapłani zawierzyli miasto swojemu patronowi licząc, że opieką obejmie wierzących i niewierzących, że połączy mieszkańców różnych poglądów.

Złocienieckie uroczystości rozpoczęły się modlitwą za ojczyznę, bo święty Andrzej Bobola patron Polski od dziś jest także opiekunem Złocieńca i jego mieszkańców.

Z kościoła św. Jadwigi do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wierni przeszli w procesji. Nieśli figurę i relikwie patrona. Podczas Mszy Świętej kapłan pokazał wiernym i odczytał dekret Kongregacji Kultu Wiary i Dyscypliny Sakramentów ogłaszający, że Stolica Apostolska ustanowiła świętego Andrzeja Bobolę patronem Złocieńca.

Biskup Edward Dajczak w swojej homilii podkreślał, że Andrzej Bobola to święty na trudne czasy i prosił mieszkańców Złocieńca, aby stał się dla nich wzorem.

- Ten święty tu jest po to, by dodawał Wam odwagi, ale ten święty jest po to byście przekraczali granice, które do tej pory wydawały się Wam zbyt trudne – mówił biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak.

Biskup Edward Dajczak, burmistrz Złocieńca i kapłani złocienieckich parafii, zawierzyli świętemu Boboli miasto i mieszkańców, ich troski i nadzieje. - Uchroń dzieci i młodzież od zalewu zła i grzechu, i daj im czyste pragnienie służenia Bogu i ojczyźnie naszej. Wyjednaj starszym zdrowie i pokój serca – mówił burmistrz Złocieńca, Krzysztof Zacharzewski. Po Mszy świętej poświęcono pomnik patrona miasta, a obecny na uroczystości Joachim Brudziński - minister spraw wewnętrznych i administracji przyznał, że święty może stać się wzorem dla młodego pokolenia, dla całego Pomorza Zachodniego, bo wskazywał jaką wagę mają wiara i wierność.

Z inicjatywą, aby święty Andrzej Bobola został patronem Złocieńca wyszły trzy złocienieckie parafie, które w imieniu mieszkańców wystąpiły o zgodę do rady miasta. Odwołano się do powojennej historii Złocieńca, kiedy to pierwsze 120 rodzin przybyłych z Polesia i Wileńszczyzny, czciło właśnie tego świętego. Dlatego pierwszy proboszcz parafii nadał kościołowi tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Boboli. Radni Złocieńca jednogłośnie przyjęli specjalną uchwałę. Uroczystość zakończyła salwa z armaty z XVIII wieku.

Źródło:

TVP3 Szczecin

https://szczecin.tvp.pl/42658692/uroczystosci-w-zlociencu-swiety-andrzej-bobola-patronem-miasta