Dwudziesta Niedziela Zwykła

18.08.2019r

Jednym z najtrudniejszych fragmentów Ewangelii jest ten, w którym Chrystus mówi, że z chwilą opowiedzenia się po Jego stronie możemy się spotkać z nieprzyjaznym podejściem nawet osób najbliższych. Obiektywnie jest to zrozumiałe. Gdyby do domu przyszedł Syn Boga, ojciec, matka, teść, teściowa i wszyscy domownicy powiedzieliby: „Ciebie słuchamy”. I nie byłoby rozdwojenia, dlatego że nikt nie zamierzałby odrzucać autorytetu Boga.

Ale obecnie przyjście Chrystusa do domu odbywa się w sposób niewidzialny. Jeden w Niego uwierzy i będzie On dla niego najwyższym autorytetem, a inny – nawet w tym samym domu – nie uwierzy. I zaczynają się konflikty. Ten, kto się opowie po stronie Chrystusa, musi się z Nim liczyć. Chrystus zaś wzywa do wielkiej wolności, a w takich układach konflikty są nieuniknione.

Jak należy się zachowywać? Co zrobić, żeby z naszej strony nie było podziałów? Trzeba umieć kochać wszystkich. Tak jak słońce swym blaskiem otacza każdego, tak i człowiek, który stoi po stronie Boga, powinien podejmować trud kochania wszystkich i nikogo nie wyłączać z tej miłości.

To zadanie nie jest takie trudne. Nawet jeżeli jakaś miłość jest trudna, można na dystans traktować danego człowieka i modlić się za niego. Jeżeli się za niego pomodlimy, serce już go kocha i sprawa jest prosta.

WIĘCEJ >>>

 

 


Jr 38, 4-6. 8-10 Bóg czuwa nad Jeremiaszem

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

W czasie oblężenia Jerozolimy przywódcy, którzy trzymali Jeremiasza w więzieniu, powiedzieli do króla: «Niech umrze ten człowiek, bo naprawdę obezwładnia on ręce żołnierzy, którzy pozostali w tym mieście, i ręce całego ludu, gdy mówi do nich podobne słowa. Człowiek ten nie szuka przecież pomyślności dla tego ludu, lecz nieszczęścia!»
Król Sedecjasz odrzekł: «Oto jest w waszych rękach!» Nie mógł bowiem król nic uczynić przeciw nim. Wzięli więc Jeremiasza i wtrącili go, spuszczając na linach, do cysterny Malkiasza, syna królewskiego, która się znajdowała na dziedzińcu wartowni. W cysternie zaś nie było wody, lecz błoto; zanurzył się więc Jeremiasz w błocie.
Ebedmelek wyszedł z domu królewskiego i rzekł do króla: «Panie mój, królu! Ci ludzie postąpili źle we wszystkim, co uczynili prorokowi Jeremiaszowi, wrzucając go do cysterny. Przecież umrze z głodu w tym miejscu, zwłaszcza że nie ma już chleba w mieście!»
Rozkazał król Kuszycie Ebedmelekowi: «Weź sobie stąd trzech ludzi i wyciągnij proroka Jeremiasza z cysterny, zanim umrze!» Oto Słowo Boże.

POSLUCHAJ


Hbr 12, 1-4 Przykład Chrystusa

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Bracia:
Mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, odłożywszy wszelki ciężar, a przede wszystkim grzech, który nas łatwo zwodzi, winniśmy wytrwale biec w wyznaczonych nam zawodach. Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala. On to zamiast radości, którą Mu obiecywano, przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i zasiadł po prawicy tronu Boga.
Zastanawiajcie się więc nad Tym, który ze strony grzeszników taką wielką wycierpiał wrogość przeciw sobie, abyście nie ustawali, złamani na duchu. Jeszcze nie opieraliście się aż do przelewu krwi, walcząc przeciw grzechowi.Oto Słowo Boże.

POSŁUCHAJ


Łk 12, 49-53 Wymagania służby Bożej

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.
Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej». Oto słowo Pańskie.

POSŁUCHAJ


18 sierpnia

"Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął." Łk 12, 49

Chrześcijanin ma ukazywać i dzielić się Bożą miłością ze światem: "Przyszedłem rzucić ogień na ziemię…" Po drugie, powinien głęboko pragnąć, by pomnażana była miłość na świecie: "…i jakże bardzo pragnę…" Po trzecie, chce Bożej miłości już TERAZ: "…żeby on już zapłonął!"
Jak często odpuszczałem okazję do czynienia dobra, tłumacząc się tym, że to przy kolejnej okazji to nadrobię?
ks. Mateusz Gardziński SChr

 POSŁUCHAJ

   źródło:

http://www.biblijni.pl/

 

GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA NIEDZIELA ZWYKŁA 18.08.2019r

1. W wakacje w niedziele nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Msza św. o charakterze niedzielnym w sobotę o godz. 19.00. W wakacje Msza św. w Bobrowie o godz. 13.00.

2. Caritas naszej parafii organizuje wycieczkę do Poznania 24.08. Koszt 35zł. Zbiórka koło naszego kościoła o 05.40 rano. Dzisiaj także po każdej Mszy zbiórka do puszek na Caritas.

3. W następną niedzielę 25 sierpnia z okazji uroczystości NMP Częstochowskiej zapraszamy na Mszę św. Odpustową do Cieszyna na godz. 10.15.

4. W środę o 17.45 nabożeństwo do Matki Bożej NP. Po Mszy św. spotkanie modlitewno formacyjne Wspólnoty OwDŚ otwarte dla wszystkich chętnych.

5. W czwartek adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie od godziny 17.00. O godz. 17.45 nabożeństwo do św. Jadwigi Królowej naszej patronki.

6. Polecamy „ Gościa Niedzielnego”.

 Na nowy tydzień  życzymy wielu radości i błogosławieństwa Bożej Dzieciny. Serdeczne Bóg zapłać za wszelką życzliwość i składane ofiary na elewację kościoła.

     Duszpasterze


 

Zapraszamy na dekanalną pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Bożego

Miłosierdzia w Myśliborzu w dniach 24-25 sierpnia. Wyjazd w sobotę 24

sierpnia o godz. 8.30 z ulicy Kościelnej 2 w Złocieńcu. Spotkanie

organizacyjne w środę 21 sierpnia o godz. 19.00 w Parafii Wniebowzięcia

NMP w Złocieńcu. Koszt wraz z powrotem i transportem rowerów 70 zł.


Zapraszamy Panie na weekend tylko dla Kobiet

Miejsce: Dom Pielgrzyma w Skrzatusz

Temat: Jak być piękną i kochaną, czyli  Miriam z Nazaretu

Kiedy: 06-07 września

Prowadzący: Justyna  Arsoba

Jest psychologiem od 1999 roku. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ścieżki specjalizacyjne, którymi przebiegała Jej edukacja to psychologia kliniczna człowieka dorosłego oraz psychologia zdrowia.
Na co dzień zajmuję się interwencją i poradnictwem psychologicznym, psychoterapią i profilaktyką zaburzeń psychicznych, psychoedukacją, promocją zdrowia psychicznego. Prowadzi również pracę dydaktyczną w szkolnictwie wyższym. Posiada jedenastoletnie doświadczenie w pracy z człowiekiem dorosłym. Pracowała również z młodzieżą szkół średnich. Ogromna część Jej pracy polega na pomaganiu ludziom w trudnych sytuacjach kryzysowych - traumatycznych.

Ks. Paweł Wojtalewicz

Dyrektor Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie, teolog i prawnik, obrońca węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, moderator diecezjalny i członek zarządu krajowego Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”.

Siostry Uczennice Krzyża

Zapisy i inf: s. Wiktoria 505296552  mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 


Wielebne Siostry, Czcigodni Księża, Szanowni Państwo! 

Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Górę Chełmską odbędzie się w dniu 15 sierpnia br. (czwartek). Msza Święta rozpocznie się o godz. 12:00, a czuwanie modlitewne rozpoczną rodziny o godz. 10:00. Tradycyjny festyn rodzinny, z wieloma atrakcjami dla dzieci i rodzin, rozpocznie się po Eucharystii. Księży dziekanów prosimy o zorganizowanie przynajmniej jednego autokaru z dekanatu, a Księży z Koszalina i okolic prosimy o zorganizowanie pieszych pielgrzymek.

Załączam "KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO EDWARDA DAJCZAKA ZAPRASZAJĄCY NA DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ W KOSZALINIE", który należy wykorzystać w ogłoszeniach duszpasterskich w niedzielę 4 sierpnia 2019 r. oraz odczytać w ramach ogłoszeń 11 sierpnia 2019 r. we wszystkich kościołach i kaplicach naszej diecezji. 

 <<<KOMUNIKAT>>>

Z poważaniem 
ks. Łukasz Gąsiorowski


Zbliża się 19. Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia z Koszalina do Myśliborza. Tegorocznemu pielgrzymowaniu będą towarzyszyły słowa z Ewangelii według św. Jana: "Trwajcie w miłości mojej". Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w koszalińskiej katedrze 16 sierpnia o godzinie 7. Pielgrzymi dotrą do Myśliborza 24 sierpnia. Tego dnia przeżyją wieczorne czuwanie modlitewne w sanktuarium. Następnego dnia (25.08) będą uczestniczyć we wspólnym świętowaniu urodzin św. Faustyny. Powrót tego dnia w godzinach wieczornych. Wszelkie informacje można uzyskać u koordynatora pielgrzymki ks. Grzegorza Szymanowskiego - tel. 500728813; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

ks. Grzegorz Szymanowski

koordynator Pieszej Pielgrzymki Miłosierdzia


Parafia w Polanowie oraz o. o Franciszkanie zapraszają 14 sierpnia na Uroczystość Zaśnięcia N.M.P.

Program:

- 19.00 – Akatyst ku czci Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy ( Święta Góra Polanowska )

- procesja z figurą zaśnięcia N.M.P. ze Świętej Góry do dużego kościoła w Polanowie

-  Msza św.

Uroczystościom będzie przewodniczył ks. Bp Edward Dajczak

 

Z nadzieją na spotkanie

Ks. Jacek Maszkowski

o. Janusz Jędryszek


W związku z zapytaniami o wolne miejsca w Bursie na rok szkolny 2019/2020, informuję, że oficjalna rekrutacja rozpocznie się 27 maja 2019 r. Wolnych miejsc w tym roku jest tylko osiem. Z każdym z wychowanków i rodziców przeprowadzamy rozmowę i rozeznajemy motywację oraz sytuację życiową kandydata, liczy się jednak także kolejność zgłoszeń.

Wstępnego zgłoszenia do Bursy kandydaci dokonują przez formularz elektroniczny, umieszczony na stronie internetowej Bursy www.bursa.szczecinek.caritas.pl &#8211; przycisk FORMULARZ ZGŁOSZENIA.

Po otrzymaniu danych kandydata za pomocą formularza skontaktuję się osobiście z każdym z nich i umówię na rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem oraz rodzicami.

Kandydatami do Bursy są wyłącznie chłopcy, którzy podejmują naukę w jednej ze szczecineckich szkół średnich a musieliby dojeżdżać do szkoły.

Bursa oferuje bardzo dobre warunki bytowe, organizację czasu, troskliwą opiekę i całodobowe wyżywienie. Opłata za pobyt z wyżywieniem, to jedynie 150 zł miesięcznie. Dla osób skromniej uposażonych opłata ta może być obniżona.

Pozdrawiam:

Zbigniew Woźniak

dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Szczecinku

tel. 602 808 900|

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


STUDIA TEOLOGICZNE

Dokładniejsze szczegóły dotyczące studiów są do odnalezienia na odpowiednich stronach internetowych. W tym miejscu pozwalamy sobie przedstawić hasłowo dostępne propozycje, zwracając szczególną uwagę na trzecią z nich, będącą nową możliwością, o którą już w latach ubiegłych pytało wielu chętnych:

1) dwuletnie studia podyplomowe (dla kandydatów posiadających ukończone przynajmniej studia I stopnia), umożliwiające zdobycie tytułu licencjata teologii absolwentom studiów teologicznych. Studia nie dają uprawnień zawodowych. Przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych aktualnymi zagadnieniami teologicznymi.

2) dwuletnie „studia podyplomowe dla nauczycieli” - a zatem dla osób, które posiadają już tytuł magistra z innej dziedziny oraz uprawnienia pedagogiczne (ew. są gotowe takie uprawnienia zdobyć do końca studiów podyplomowych). Studia te dają uprawnienia do nauczania religii w szkole, zarówno podstawowej jak i ponadpodstawowej, oprócz szkół specjalnych.

3) pięcioletnie studia kończące się uzyskaniem tytułu magistra teologii, zaoczne, uprawniające do uczenia religii w szkole na wszystkich poziomach, oprócz szkół specjalnych. WIĘCEJ >>>


Rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Dar na stulecie” dla uczczenia urodzin Karola Wojtyły. Jej celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków poprzez różnorodne inicjatywy modlitewne i charytatywne, artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. Gorąco zachęcamy naszych parafian do włączenia się w ten projekt. Szczegółowe informacje na plakacie i stronie  www.darna100.pl


 

14 - 18. 08. 2019 r. - Zapraszamy do Domu Pielgrzyma w Skrzatuszu na wakacyjne spotkanie z Maryją w ciszy... 

Temat: "Z Maryją cicho, boso, w tajemnicy Eucharystii"

 Pragniemy przyjrzeć się osobie Maryi, Jej „obecności” w Tajemnicy Eucharystii i od Niej uczyć się postawy eucharystycznej. W encyklice Jana Pawła II "Ecclesia de Eucharistia" znajdujemy takie słowa: Jeśli chcemy ponownie odkryć ścisłą więź, jaka istnieje między Kościołem i Eucharystią, w całym jej bogactwie, nie możemy zapomnieć o Maryi, Matce i Wzorze Kościoła. Maryja jest «Niewiastą Eucharystii» w całym swoim życiu. Kościół, patrząc na Maryję jako na swój wzór, jest wezwany do Jej naśladowania także w odniesieniu do Najświętszej Tajemnicy. Mysterium fidei! Jeśli Eucharystia jest tajemnicą wiary, która przewyższa nasz intelekt, a przez to zmusza nas do jak najpełniejszej uległości Słowu Bożemu, nikt tak jak Maryja nie może być wsparciem i przewodnikiem w takiej postawie.

Prowadzący: ks. Paweł Haraburda, Siostry Uczennice Krzyża

Zgłoszenia: s. Goretti - tel. 698 446 375 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozpoczęcie spotkania w środę o godz. 19.00, zakończenie w niedzielę ok. g. 14.00.


Wraz z Pasterzem naszej Diecezji Bp Edwardem, z wielką troską o młodych całego Koszalina ale i całej naszej diecezji, serdecznie zapraszamy co miesiąc na czuwanie: „Młodzi w Duchu”. Startujemy 16 Października w dzień, w którym 40 lat temu cały świat usłyszał o wyborze Polaka kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Chcemy spotykać się w kościele pw. Ducha Świetego w Koszalinie, w którym modlił się i odprawiał Eucharystie Święty Jan Paweł II. Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich młodych na spotkanie i tu nie chodzi o wiek ale przede wszystkim o młodość ducha. Wiec jak się czujesz młody duchem to czekamy na Ciebie!!! Każde spotkanie rozpoczynamy o godz 19:30 a będziemy kończyć Apelem Jasnogórskim o godz 21:00.

Wielkie serdeczne Bóg zapłać za ogłoszenie i zaproszenie i już za obecność!

Ks. Piotr Kozłowski


UWAGA

W naszej diecezji posługuje trzech księży egzorcystów. W Pile w parafii pw. św. Rodziny egzorcystą jest ks. Andrzej Finc (nr telefonu do parafii 673 516 775). W Koszalinie posługują ks. Krzysztof Witwicki i ks. Radosław Siwiński. Można spotkać się z nimi w Domu Miłosierdzia Bożego. Przyjmują w każdy czwartek od godz. 9.00 do godz. 18.00 (nr telefonu do DMB 660 539 514).    

ks. Radosław Siwiński

koordynator dzieła nowej ewangelizacji w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia

http://dommilosierdzia.pl

tel. 664 485 201


Gość Niedzielny


  IMPREZY i PIELGRZYMKI

 
 

 

Kościół pw. św. Jadwigi Królowej

INTENCJE MSZY ŚW. 19/08/2019r. – 18/08/2019r.

 

"Świętą i pobożną jest rzeczą modlić się za zmarłych, aby byli od grzechu uwolnieni"

(por. 2Mch 12,44-45)

19/08/2019     poniedziałek

18:00 + Józef Lisowski (1r.ś).

20/08/2019     wtorek

17:00 ++ Genowefę i Józef, Mariannę i Mieczysław.

18:00 + Rozalia (7r.ś).

21/08/2019     środa

18:00 ++ Władysławę i Mieczysław Hermus.

22/08/2019      czwartek

17:00 ++ Irena i Teodor.

18:00 ++ Marianna, Joachim i Henryk.    

23/08/2019      piątek

18:00 Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo.

24/08/2019      sobota

17:30 Msza św. ślubna w Cieszynie.

19:00 ++ Stanisławę i Kazimierz Plak, Helenę, Antoni Peciukonis.

25/08/2019       niedziela

07:30  ++ Władysławę i Aleksander Pernat.

09:00 + Ryszard Dudek. 

11:30  ++ Antoni Łosin (13r.ś) i Stanisławę.

 Modlimy się za naszych bliskich , którzy w tym tygodniu obchodzą rocznicę śmierci.

 

Ojcze nasz .., Zdrowaś Maryjo… , Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …..

Kościół Filialny Bobrowo, p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

 

 


 

 

 

 

 

Wielkanoc 2015

 

RÓŻNE FOTKI KRONIKA